Historie

Jeden z nejzajímavějších paláců zdobících Malou Stranu.

Někdejší sídlo hned dvou slavných vojevůdců, ale i operní zpěvačky Emy Destinnové, stojí od počátku 18. století na Malostranském náměstí.

Několikrát byl přestavěn a nakonec upraven zpět do původní podoby. Od roku 1964 je kulturní památkou.

Řadí se mezi architektonicky cenné stavby architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, který má v Praze na svědomí i další významné stavby – paláce Hartigovský, Šternberský, Lobkovický či Hrzánský.

jeden z prvních vrcholně barokních paláců postavených v Praze, který byl v době svého vzniku poměrně vyspělou stavbou, co se týče proporcí, výzdoby a dispozice

1654 - dům složený ze dvou bývalých domů kupuje sir Jan de Cron, císařský dvorní kancléř, generál-seržant, vrchní velitel v Praze a zástupce velitele v Království českém. Kupní cena činila 5400 rýnských zlatých a čtyři sedmilitrové sudy kvalitního českého vína. Janova dcera se provdala za Františka Helfrida, sira Kaisersteina, velitele pražských měst.

Sir Kaiserstein zahájil kompletní rekonstrukci, pravděpodobně podle plánů architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Z té doby pochází erb rodu Kaisersteinů umístěný na průčelí, který je dnes k vidění nad balkonem. 

 

Palác byl vystavěn a dokončen v roce 1714 přestavbou dvou domů. Skládá se ze dvou budov - barokní části do Malostranského náměstí a renesanční budovy do ulice Josefské, kde jsou dodnes dochovány renesanční klenby a pozdně renesanční trámové stropy zdobené malbami.

Nejstarší podobu průčelí paláce zachycuje Pfeffelova mědirytina (1743), na níž je vyobrazen obraz J. J. Dietzlera - korunovace královny Marie Terezie. Současná podoba se liší pouze v detailech.

Budova nemá obvyklý štít. Atika je však vyzdobena sochami Čtyř živlů (Oheň, Vzduch, Voda, Země) a dekorativními vázami. Sochařská výzdoba je dílem italského sochaře Ottavia Mosto.

V roce 1977 pak byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce pod vedením architektů Zdeňka Pokorného a Jaroslava Bělského.

Rekonstrukce vrátila palác do původní, barokní podoby, byl obnoven hlavní velký sál, loubí v přízemí a vchod byl přesunut na své původní místo.

Ema Destinová 

V prvním patře je bývalý byt Emy Destinnové, který se skládá z menších bohatě zdobených sálů.

Ve druhém patře je koncertní sál této známé operní pěvkyně

Současnost

První a druhé patro slouží k pronájmu pro konference, gala večeře, svatby, koncerty, a mnoho dalších. 

Ve třetím patře se pak nachází administrativní prostory.

Podzemní patro slouží jako vinný sklep s klenutým stropem.

Kaiserštejnský palác, to je skvělé místo pro vaše podnikání, již od dob vrcholného baroka.